Erdély Bánság Bihar Szatmár Máramaros Szilágyság Beszterce Mezőség Kalotaszeg Aranyosszék Kenyérmező Erdélyi-Hegyalja Küküllő-mente Királyföld (Szászok földje) Marosszék Udvarhelyszék Sóvidék Gyergyó Gyimesek Csík Háromszék Olténia Munténia Dobrudzsa Moldva Bukovina Erdély

Települések alfabetikus sorrendben

Erdély - Partium - Bihar - Király-erdő

Rév (Vadu Crişului)

Rév falu Romániában, Bihar megyében. Községközpont Nagyvárad és Kolozsvár között, Nagyváradtól 51 km-re.

A település 280-370 m-es tengerszint feletti magasságon, a Királyerdő mészkőtömbjeinek lábainál, a Sebes-Körös partján fekszik.

Lakosság 2002-ben: 3092 fő, ebből magyar 835 fő.

Térkép:

Rév
Rév Rév, falu központ Rév, kályha csempe Rév

Történelme

Nevét először 1256-ban, egy birtokviszály kapcsán említik. Eredeti elnevezése Portus Crisy volt.

1257-ben Pál országbíró, majd Kopasz nádor birtoka, és Sólyomkő vára tartozéka volt.

1316-ban koronabirtok, majd Zsigmond király losonczi Bánffy Istvánnak adományozta.

1425-ben a szántai Laczkfi család kapta birtokul. 1520-ban a vámszedő helyek között tüntették fel.

Az 1500-as évek második felében a Telegdiek, az 1800-as évek elején gróf Zichy Domokos birtoka volt. Az 1900-as évek elején a Zichy, Juricskay és a gróf Batthyány családok, valamint az 1. számú káptalan birtoka volt.

1773-ban az összeírás szerint még magyarok laktak itt túlsúlyban, ma a község lakosságának 19,8%-a vallja magát magyarnak.

 

Látnivalói

Rév jellegzetes dombvidéki település, fő utcái a Sebes-Körös folyását követik, szűk mellékutcái pedig felkapaszkodnak a domboldalra.

A falu egykor híres fazekasközpont volt, de sajnos napjainkban már csak ketten - Szolga Géczi Julianna és Hasas Péter - foglalkoznak ezzel a szép mesterséggel. Így rövidesen már csak a "Korongozó fazekas" szobra fog emlékezteni arra, hogy Réven a magyar lakosság ősi foglalkozása a fazekasság volt.

 

A révi fazekasság kialakulását valószínűleg a környék gazdag agyagtelepei segítették elő, melyeknek jellegzetes fehér agyaga állítások szerint Európa területén csak itt található meg.

Az itteni fazekasságról az első írásos adatok a 18. századból valók. 1712-ben még csak kettő, 1717-ben pedig már hat jobbágycsaládról van adat, akik e mesterséget űzték. A révi fazekasok edényei eleinte fekete-fehér színezésűek voltak, de mostanra már mázas edényeket is készítenek.

Az itteni fazekasok főleg használati tárgyakat készítenek, mint például a tejes csupor, káposztás fazék, korsó, szilke, tejes csupor, szűrő és más használati tárgyak.

 

 

Rév kiemelkedő idegenforgalmi látványossága a Révi-szoros.

 

 

 

 

 

 

Kapcsolódó képgalériák:

Kiruccanás Vadu Crisului-ba 2006.

Kalotaszegi körutazás 2007.

Kezdőlap Levél a honlap tulajdonosának Utazások főoldal Oldaltérkép
Design: BSZ Stúdió