Erdély Bánság Bihar Szatmár Máramaros Szilágyság Beszterce Mezőség Kalotaszeg Aranyosszék Kenyérmező Erdélyi-Hegyalja Küküllő-mente Királyföld (Szászok földje) Marosszék Udvarhelyszék Sóvidék Gyergyó Gyimesek Csík Háromszék Olténia Munténia Dobrudzsa Moldva Bukovina Erdély

Települések alfabetikus sorrendben

Erdély - Partium - Bihar - Bihar-hegység

Kiskoh (Chişcău)

Kiskoh falu Romániában, Bihar megyében. A Bihar-hegységben, Vaskohtól északkeletre, Vaskohsziklástól 7 km-re északkeletre fekszik.

Közigazgatásilag a tőle 4 km-re északra fekvő Vasaskőfalvához tartozik. 1914-ben Biharmagurát és Felsőfeketevölgyet csatolták hozzá.

Lakossága 2002-ben: 761 fő, ebből magyar 3 fő.

Térkép:

Kiskoh
Kiskoh Kiskoh, Medve-barlang Kiskoh, Medve-barlang Kiskoh, Medve-barlang Kiskoh, Medve-barlang Kiskoh, Medve-barlang Kiskoh, Múzeum Kiskoh, Múzeum

Történelme

Kiskoh nevét 1588-ban Alsokoch néven említette először oklevél. 1600-ban Kis Koch, 1808-ban Kóh (Kis-), 1913-ban Kiskoh néven írták.

Itt van Európa egyik leglátványosabb cseppkőbarlangja, a Medve-barlang. Nevét onnan kapta, hogy 17 000 éves barlangi medve csontvázát találták benne. 1975-ben fedezték fel az itteni márványbányában (aminek hossza 1,5 km) dolgozó bányászok.

1910-ben 1002, túlnyomórészt román lakosa volt.

A trianoni békeszerződésig Bihar vármegye Vaskohi járásához tartozott.

A település egykori földesura a nagyváradi görögkatolikus püspök volt.

Határában egykor ezüstbányát műveltek.

Van itt egy érdekes barlang, melyből a kis-kohi patak ered.

 

Látnivalók

  • Medve-barlang
  • Helytörténeti múzeum

 

Medvebarlang

A Medve Barlang az Erdélyi Szigethegység egyik legismertebb turisztikai látványossága. A nevét a barlang az e vidéken 15000 évvel ezelőtt élő medvefaj után kapta, mely faj maradványait később a barlangban felfedezték.

Egy szikladarab beomlása következtében a barlang bejárata elzáródott és több mint 140 medve rekedt a barlangban. A medvék kiéhezve egymást is megtámadták, így lassan a bent rekedt medvék mindegyike elpusztult.

A barlangot 1975. szeptember 17-én véletlenül fedezték fel.

A Kiskóh-i márványkitermelés egyik robbantása során keletkezett az a lyuk, amin először lépett be ember a barlangba. Az első ember aki a barlangba lépett egy helybeli bányász volt, Traian Curte, ő a bejárattól egészen a Nagyteremig jutott el.

1975 szeptember 20-án egy amatőr barlangászcsoport, a „Speodora” végezte a barlang elsődleges feltárásának kutatását.

A nyílást hamarosan lezárták, majd a barlangrendszer feltárása után egy részét villamosították.

1980. július 14-én tartották a barlang hivatalos megnyitóját.

A képződmények sokaságával vívta ki az emberek csodálatát. Mindössze 1,5 km hosszú a barlang, ebből 521m a tudományos kutatást szolgálja és nem látogatható.

A felső, látogatható szinten található képződmények képei már világszerte ismertek. A cseppkövek színvilágát az őket alkotó karsztvíz ásványi anyag tartalma teszi szemkápráztatóan sokszínűvé. A vas vörössé, a réz zöldessé színezi.

A barlang teljesen kiépített, a bejárat közelében szétszórt medvecsontok mellett haladunk el, majd beton járdákon és hidakon átkelve rengeteg cseppkőképződményben gyönyörködhetünk.

A barlangnak három folyosója és négy terme van. A Medve, az Emil Racoviţă és a Gyertyák folyosó visz el a Gyertyák, a Spagettik, az Emil Racoviţă és a Csontok termébe.

A kb. 45 percig tartó látogatás a Medvék folyosóján kezdődik, ahol olyan barlangi medvék (Ursus Spelaeus) csontvázát találták meg, amilyenek már több, mint 10 000 éve nem lakják a Földet.

A barlang egy elkerített részben végződik, ahol egy elpusztult barlangi medve csontváza látható teljes épségben. Innen csak a kutatók számára folytatódik tovább a járat.

A barlang bejáratánál kialakítottak egy várótermet, egy jegypénztárat, egy barlangászati múzeumot valamint egy kis, néprajzi elemekkel teli helységet.

A barlang csak csoportosan látogatható idegenvezető segítségével.

A barlang évente több, mint 200.000 látogatót fogad.

 

 

Aurel Flutur Tájház

Mindössze 300 m-re a közismert „Medve Barlangtól” Kiskoh faluban (Pietroasa járásban), Bihar megyében található Aurel Flutur csodálatos népművészeti gyűjteményének múzeuma.

A „Domnucu”-nak is hívott gyűjtő több mint 2000 darabos kollekcióval rendelkezik, melyet 30 év alatt sikerült összegyűjtenie.

Ez alatt az idő alatt nagyon sok népművészeti, történelmi ritkaságot sikerült összegyűjtenie. Például 1980-ban, amikor Stei városában volt taxisofőr, egy mezőgazdasági gépet mentett meg, amely 1860-ból való és egyedülálló darab egész Európában.

A kiállított 2000 darabos kollekcióba tartozik egy Magyarországon 1910-ben gyártott mozdony. A hozzá tartozó mellékszerelvény egy erőgép, amely kerekeken mozog és még működőképes. Ez az egyik legértékesebb darabja a gyüjteménynek.

 

 

 

Kapcsolódó képgalériák:

Hétvége Magyarremetén 2006.

Bihari kirándulás 2008.

Kezdőlap Levél a honlap tulajdonosának Utazások főoldal Oldaltérkép
Design: BSZ Stúdió