Erdély Bánság Bihar Szatmár Máramaros Szilágyság Beszterce Mezőség Kalotaszeg Aranyosszék Kenyérmező Erdélyi-Hegyalja Küküllő-mente Királyföld (Szászok földje) Marosszék Udvarhelyszék Sóvidék Gyergyó Gyimesek Csík Háromszék Olténia Munténia Dobrudzsa Moldva Bukovina Erdély

Települések alfabetikus sorrendben

Erdély - Történelmi Erdély - Kalotaszeg

Gyerővásárhely (Dumbrava)

Gyerővásárhely falu Romániában, Kolozs megyében. Magyarkapus községhez tartozik, a Nagyvárad - Kolozsvár főúttól északra fekszik, közel a főúthoz.

Magyar lakossága a reformáció óta református. A falu a trianoni békeszerződésig Kolozs vármegyéhez tartozott. 1992-ben 419 fős lakosságából 213 fő magyar és 223 fő református.

 

Térkép:

Gyerővásárhely
Gyerővásárhely, templom Gyerővásárhely, templom Gyerővásárhely, kőpénz-bánya Gyerővásárhely, kőpénz-bánya

Történelme

A falu első említése 1288-ból származik Vassarhel néven, később, 1296-ban villa Vasarhel, 1423-ban Gyerewvasarhel, 1434-ben Gerewasarhel, 1595-ben Gyrövásárhely, 1666-ban Gerö Vasarhely formában fordul elő.

1333-ban már plébániatemploma van, ebben az évben papja, Balázs a pápai tizedjegyzék szerint 41 dénárt fizet.

 

Látnivalói

A település középkori református templomát 1831-ben bontották le, és ekkor kezdték el az új templom építését. A középkori falak egy részét is felhasználták, falába beépítették a régi faragott köveket. A régi templomból való az 1575-ből származó, Gyerőffy-címeres sírkő.

82 táblából álló festett mennyezetét 1752-ben Umling Lőrinc és 1771-ben Asztalos Tamási János készítette. Láthatóak a "szokásos" Umling motívumok, a Nap, Hold, Esthajnalcsillag, Teremtés, Bűnbeesés, stb.

A település ortodox temploma 1925-ben épült.

Az Önkormányzat épülete Kós Károly tervei alapján készült.

A falu és környéke Gyerőffy-birtok volt.

 

Látnivalók a környékén

A környék egyik kirándulóhelye a Gyerőffy-szöktető, ahol durva mészkőpadok bukkannak ki a földből. A monda szerint innen ugrott a mélybe lovával Gyöngyös Gyerőffy, követve a csodaszarvast.

 

Érdemes elsétálni a falu határában található Kőpénz-bányához is, ahol rengeteg kerek, lapos követ találhatunk az úton és a földben egyaránt. A falubeliek a "pénzt" Szent László pénzének nevezik, az ide kapcsolódó legenda is teljesen megegyezik a Tordai-hasadékban található "pénzekhez" fűződő legendával.

 

Ugyancsak itt található a Kuruc-verem is, aminek környékét napjainkban sajnos szemétlerakó helynek használja a falu lakossága. Ez nem más, mint egy mesterségesen kialakított gödör, amit a falusiak ástak, hogy elbújhassanak a török dúlás idején. Amikor a törökök nem találták a falu népét, felmentek a templomba és onnak kezdték kiabálni, hogy elmentek a törökök, jöjjön elő nyugodtan mindenki. A legenda szerint aki ekkor előbújt a veremből, azt mind lemészárolták, csak azok maradtak életben, akik a rejtekhelyen maradtak.

 

 

 

 

Kapcsolódó képgalériák:

Kalotaszegi körutazás 2007.

Kezdőlap Levél a honlap tulajdonosának Utazások főoldal Oldaltérkép
Design: BSZ Stúdió