Erdély Bánság Bihar Szatmár Máramaros Szilágyság Beszterce Mezőség Kalotaszeg Aranyosszék Kenyérmező Erdélyi-Hegyalja Küküllő-mente Királyföld (Szászok földje) Marosszék Udvarhelyszék Sóvidék Gyergyó Gyimesek Csík Háromszék Olténia Munténia Dobrudzsa Moldva Bukovina Erdély

Települések alfabetikus sorrendben

Erdély - Partium

Bihar (Bihor)

A Tiszántúl keleti peremén, illetve az Alföldet Erdélytől elválasztó sávban a Berettyó, a Sebes- és a Fekete-Körös völgyében, a síkság és a hegyvidék találkozásánál fekszik.

Ma a történelmi Bihar vármegye nagyobbik fele a Partiumban található, közel egyharmad részén pedig Hajdú-Bihar és Békés megye osztozik.

A régióban a magyarság zöme Nagyszalonta térségében, a Berettyó mente falvaiban, az Érmellék településein valamint Nagyváradon él.

Vissza a tájegység kezdő oldalára

Térkép:

Bihar
Király-hágó Magyarremete Vársonkolyos Kisjenő Jád-völgye

Kezdetben a Bihar községben maradványaiban még mindig látható földvár volt a vidék központja, mára - kedvezőbb földrajzi elhelyezkedése miatt - ezt a szerepet Nagyvárad vette át.

 

Bihar régió három részre tagolódik, ezek a Berettyó mente, a Sebes-Körös völgye és a Fekete-Körös völgye.

Jellegzetes kistájai: Nagyvárad közelében a Hegyköz, a Király-hágó előterében a Báródság, Várad és Nagyszalonta között pedig a Mezőség.

Bihar vármegye volt Magyarország harmadik legnagyobb területű vármegyéje. Mérete alapján Biharországnak is szokták nevezni.

 

Az egykori vármegye délkeleti részén van a Nagy-Bihar csúcs (1849 m), mely a Bihari-hegység legmagasabb pontja.

A körülbelül 3000 éves Szkerisórai-jégbarlang Románia legnagyobb jeges barlangja, melyet valószínűleg 1847-ben fedeztek fel. A barlang 200 m-es épített úton bejárható.

Az 580 m tengerszint feletti magasságban kanyargó Király-hágó századokig Bihar és Kolozs vármegye, 1552-1867 között pedig Erdély és Magyarország határa volt.

Bihar vármegye a legelőször alapított vármegyék közé tartozott.

I. István alapította Bihar székhellyel, a tatárjárás utáni székhelye Várad, a középkorban a Sebes-Körös forrásvidéke, a Kalotaszeg is hozzátartozott.

Az ország három részre szakadásának idején megszakításokkal a Partium része.

1660 és 1692 között váraddal együtt a megye nagy része török hódoltság alá került.

1849 és 1860 között Debrecen, ill. Nagyvárad székhellyel Észak- és Dél-Biharra osztották, ezt Hajdú vármegye 1876-os alapítása módosította.

Területe 1914-ben 10657 km² volt, ebből 1918-ban 7874 km² Románia része lett.

A magyarországi Bihar vármegye székhelye 1950-ig (1940-44-es időszak kivételével) Berettyóújfalu, Észak-Erdély visszacsatolásával ismét Nagyvárad. A visszacsatolás utáni magyar vármegye területe 6511 km². A visszacsatolás idején a romániai Bihar megye székhelye Belényes.

A nyugati, Magyarországnak hagyott rész az 1950-es megyerendezés során egyesült a korábbi Hajdú vármegyével, így létrejött a mai Hajdú-Bihar megye.

 

 

 

 

Kapcsolódó képgalériák:

Húsvét Kalotaszentkirályon 2006.

Hétvége Magyarremetén 2006.

Magyarremete non-stop 2006.

Kiruccanás Révbe 2006.

Kalotaszegi körutazás 2007.

Pünkösd Erdélyben 2008.

Jádremete nyáron 2008.

Bihari kirándulás 2008

Kirándulás Menyházára 2009.

Húsvét Jádremetén 2009.

Villámlátogatások Várasfenesen 2011.

Királyerdő - Bihar-hegység - Béli-hegység 2013.

Kezdőlap Levél a honlap tulajdonosának Utazások főoldal Oldaltérkép
Design: BSZ Stúdió